5 põhimõtet kuidas muuta oma tervist
Enda tervisest hoolitsemine ei ole sugugi keeruline ülesanne. Kuigi meil kõigil on erinevad vajadused, on olemas 5 põhimõtet, mida järgides saame oluliselt mõjutada oma energiataset, meeleolu, elujõudu ja üldist tervist. Kui keskendume nendele põhiaspektidele, saame tervist ja heaolu täielikult muuta.
1. Tervislik toitumine
Peamine reegel, mida taldrikutele asetatava toidu osas järgida, on järgmine: veendu, et see, mida sa sööd, oleks võimalikult lähedal oma loomulikule olekule. Mida terviklikum ja vähem töödeldud, seda parem. Mida terviklikum on toit, seda rohkem toitaineid see sisaldab ja seda parem on see sinule. Pole olemas ühte dieeti, mis sobiks kõigile. Kuid niikaua, kuni oleme veendunud, et integreerime võimalikult palju looduslikke ja töötlemata toiduaineid, mis on mitmekesised ja vähendame lisatud suhkrut, saab kujundada oma toidud vastavalt oma maitse-eelistustele, kultuuridele ja tervislike eluviisi tingimustele.
2. Hüdratsioon
Üks hea viis vedelike tarbimise tähtsusest arusaamiseks on kujutleda viinamarja ja rosinat kõrvuti. Kas eelistaksid olla kuiv, kortsus rosin või mahlane viinamari? Just nii. Seega on oluline niisutada oma keha piisavalt, et see mõjutaks positiivselt naha välimust ja enesetunnet. Kuid vee joomine mõjutab meid palju rohkem kui ainult naha füsioloogiat. Vee tarbimine on ellujäämiseks hädavajalik, kuna see kaitseb seljaaju, aitab kehal jääkaineid väljutada, toetab seedimist ja võib aidata tervislikumalt toituda. Isegi kerge dehüdratsioon mõjutab oluliselt meie energiataset, ajufunktsioone ja meeleolu.
3. Puhkamine
Puhkamine on tihti alahinnatud ja mõnikord isegi negatiivselt hinnatud tegevus, mida peetakse laiskuseks ja puuduvaks ambitsiooniks. Tegelikult on puhkus füüsilise, vaimse ja emotsionaalse tervise jaoks äärmiselt oluline. Puhkamine ei tähenda ainult pikka puhkust, vaid puhkuse integreerimist igasse päeva kogu päeva jooksul. Pauside võtmine on äärmiselt oluline. Sarnaselt ööpäevarütmidele toimivad ka meie päevased ultradiaanrütmid. Need rütmid mõjutavad meie jõudlust, tõustes ja langedes kogu päeva jooksul, kestes umbes 90 minutit. Kui laine lõpp läheneb, tunneme väsimust, hajameelsust, nälga või iha.
Niipea, kui märkad neid märke, tee teadlik paus oma tegevustest. See paus võib olla iga inimese jaoks erinev. Võid minna jalutama, valmistada tassikese teed ja seda nautida, sulgeda silmad, mediteerida või teha hingamisharjutusi, lamada pimedas ja vaikses ruumis või teha midagi muud, mis tundub lõõgastav ja nauditav. Optimaalne pausi kestus on umbes 20 minutit, kuid isegi lühem paus on parem kui mitte midagi. Mida pikem ja lõõgastavam on paus, seda rohkem annab see võimaluse kehale ja vaimule uueneda ja täieneda.
Kui me ignoreerime keha pausideks antavaid märke, võivad tagajärjed olla suured. Lühiajaliselt võib see tähendada pärastlõunal väsimust, motivatsioonipuudust ja keskendumisraskusi. Kuid pikaajaline ultradiaanrütmide ignoreerimine võib põhjustada põletikke, kiirendada vananemist, juuste väljalangemist, aeglustada ainevahetust ja palju muud.
Päeva jooksul puhkamine on sama oluline kui öise une eelistamine. Täiskasvanud vajavad keskmiselt 7-9 tundi und öösel. Mõned viisid une kvaliteedi parandamiseks ja unetuse leevendamiseks hõlmavad järgmist: iga päev samal ajal magama minek ja ärkamine, päeva jooksul loomuliku valguse käes viibimine, õhtuse sinise valguse vältimine, söömine vähemalt 3 tundi enne magamaminekut ning magamistoa hoidmine jahedas, pimedas ja vaikses olekus.
4. Liikumine
Üks parimaid viise, kuidas oma tervist parandada, on keha liigutamine. Liikumine pakub arvukalt eeliseid ning sellel võib olla mitmesuguseid vorme. Igal liikumisviisil on oluline positiivne mõju nii kehale kui vaimule. Seetõttu proovi igasse päeva integreerida liikumisharjumusi, mis sulle kõige rohkem meeldivad. See võib olla lihtne igapäevane jalutuskäik, mis suurendab immuunsüsteemi funktsiooni, vähendab isu, tasakaalustab kaalutõusu soodustavaid geene, loob parema meeleolu ja palju muud. Veeda aega looduses igal nädalal, eelistatavalt isegi iga päev. Kõnni pargis, hinga värsket õhku, päikese käes, naudi loodust!
5. Suhtlemine
“Üksindus tapab. See on sama võimas kui suitsetamine või alkoholism.” – Robert Waldinger.
See võib tunduda liiga dramaatiline, et olla tõsi, kuid mitmed uuringud on näidanud, et rahulolu suhetega on füüsilise tervise tugevam ennustaja kui kolesteroolitasemed. Meie keha eest hoolitsemine on hädavajalik, kuid sama oluline (kui mitte olulisem) on tugevate ja tervislike suhete omamine. Harvardi täiskasvanute arengu uuringu sõnul, viib soojade suhete hoidmine pikema ja õnnelikuma eluni. Üksildus ja toetuse puudumine põhjustavad tohutut stressi, mis on südamele väga kahjulik. Seega on suhete olulisuse prioriteediks seadmine üks olulisemaid ja parimaid asju, mida saame oma tervise heaks teha.
Kokkuvõttes
Oma tervise eest hoolitsemine pole keeruline. Tervisliku eluviisi kõige olulisemad sammud, mida saame võtta, on järgmised:
Toida oma keha võialikult tervisliku ja vähe töödeldud toiduainetega
Niisuta oma keha
Tee teadlikke pause päeva jooksul, et puhata ja taastuda
Liiguta oma keha iga päev
Hoia tugevaid ja tervislikke suhteid
