Erinevad kasvatusstiilid
Autoritaarne kasvatusstiil:
Autoritaarne kasvatusstiil on lapsevanemate lähenemine, kus nad seavad selged reeglid ja ootused ning ootavad, et nende lapsed neid järgiksid. Lapsele pole vaja selgitada, miks mingid reeglid head on – asjad lihtsalt on nii ja punkt. See stiil on sageli seotud range distsipliiniga, kus karistused võivad olla tavalised, kui lapsed ei täida vanemate seatud reegleid. Laps kuuletub peamiselt hirmutunde tõttu. Samal ajal võivad autoritaarsed vanemad pakkuda vähe emotsionaalset tuge ja jätta lastele vähe ruumi iseseisvuseks. Nad võivad kontrollida lapse käitumist tihedalt ja teha otsuseid nende eest. Karistus võib tekitada lapsele ebamugavust või valu.
Autoriteetne kasvatusstiil:
Autoriteetne kasvatusstiil on kaasavam lähenemine, kus vanemad seavad selged reeglid ja ootused, kuid nad on samal ajal avatud suhtlusele ja toetavad oma lapsi. Nad julgustavad iseseisvust ja otsustamisvõimet, samal ajal pakkudes juhendamist ja tuge. Autoriteetsed vanemad püüavad mõista oma laste tundeid ja mõtteid ning arvestavad nendega. Laps õpib kiiremini enda tundeid juhtima ja käitumist analüüsima. Autoriteetne vanem kasutab palju lapse tunnete peegeldamist, mida seostatakse lapse suurema eneseregulatsiooni võimega.
Mittepühendunud kasvatusstiil:
Mittepühendunud kasvatusstiil on lähenemine, kus vanemad ei ole eriti huvitatud ega seotud oma laste kasvatamisega. Nad võivad jätta lapse oma seadme ja vajaduste hooleks, pakkumata palju tuge, juhendamist ega reegleid. See võib jätta lapse ilma vajalikust toest ning võib kaasa tuua olulisi kasvamisraskusi. Omavaheline suhtlus on pealiskaudne.
Järeleandlik kasvatusstiil:
Järeleandlik kasvatusstiil on kaasav, kuid mitte piisavalt juhendatud lähenemine. Selles stiilis lubavad vanemad lastel sageli ise otsuseid langetada ja ei seada selgeid piire või reegleid. Nad võivad olla liiga leebelt distsiplineeritud ja võivad lapsed lasta liigselt oma tahtmist teha. Kuigi nad võivad pakkuda tuge ja armastust, võib puududa vajalik struktuur ja juhendamine laste kasvatamisel.
Kasvatusstiilid võivad erineda vastavalt vanemate isiklikele veendumustele, kultuurilistele normidele ja laste individuaalsetele vajadustele. Ideaalne kasvatusstiil võib sõltuda olukorrast ja lapse isiksusest ning see võib ka ajas muutuda, kui vanemad õpivad paremini mõistma oma laste vajadusi ja arengut.
