Depressioon
Depressioon on vaimse tervise häire, mis mõjutab inimese meeleolu, mõtteid, tundeid ja käitumist. See põhjustab tugevat, pikaajalist ja pidevat kurbust, meeleolu langust ning huvi ja naudingu kaotust asjade vastu, mis tavaliselt rõõmu pakuvad. Depressioon ei ole lihtsalt mööduv kurbus, vaid see mõjutab inimese igapäevaelu ja võib takistada normaalset toimimist.
Depressiooniga seotud sümptomid võivad hõlmata:
Meeleolu langus: Püsiv ja sügav kurbus, tühjus või lootusetuse tunne. Inimene võib tunda end pidevalt nukrana.
Huvi ja naudingu kadumine: Huvi ja naudingu vähenemine või kaotus asjade vastu, mis varem rõõmu pakkusid, nagu hobid, sotsiaalsed tegevused või suhted.
Energia vähenemine: Pidev väsimus, energiapuudus ja vähenenud motivatsioon tegevustes osalemiseks.
Uneprobleemid: Unehäired, nagu unetus (raskused uinumisel või läbi magamisel) või liiga palju magamine.
Muutused söögiisu ja kehakaalus: Kaalumuutused ja söögiisu muutused, mis võivad kaasa tuua kas kehakaalu suurenemise või vähenemise.
Kontsentreerumisraskused: Raskused mõtlemise, keskendumise ja otsustamisega. Mõtted võivad tunduda aeglased või segased.
Enesekriitika ja süütunne: Pidev enesekriitika, süü- ja väärtusetuse tunded, mis võivad kaasneda pessimistlike mõtetega.
Emotsionaalsed muutused: Sagedased nutuhood, ärrituvus, ärevus ja tühjuse tunne.
Enesetapumõtted: Mõnel juhul võib depressiooniga kaasneda enesetapumõtted või suitsiidikatsed.
Depressioon võib olla põhjustatud mitmest tegurist, sealhulgas geneetikast, biokeemilistest muutustest ajus, traumaatilistest sündmustest, stressist, keemilisest tasakaalustamatusest ajus ja elustiili teguritest. Depressioon ei ole lihtsalt tahtejõuetus või nõrkus, vaid see on tõsine meditsiiniline seisund, mis vajab õigeaegset ja sobivat ravi.