Miks on vaja eesmärke?

-Selleks, et hoida end kursis-

 
Eesmärkide poole püüdlemine

– Rõhuta oma tugevaid külgi.

– Lahenda probleeme keskendunult.

– Vaata tulevikku, mitte minevikus tekkinud vigadele.

Kui tegeled taastumisega, siis võiksid püstitada mõned olulised eesmärgid. Need võivad olla lühiajalised ja kergesti saavutatavad või mõelda suurematele ja pikaajalisematele eesmärkidele. On kasulik mõelda väikestele sammudele, mida saad nende suunas võtta kindlaksmääratud ajavahemiku jooksul, näiteks nädalas või kuus. Ära unusta end õnnitleda kõikide edusammude puhul.

 

Eesmärkide saavutamine, isegi kui need on väikesed, väljendab lootust ja saavutusi.

Taastumise eesmärkide seadmine võib olla keeruline, eriti kui sa ei ole kindel, mida soovid saavutada. Mõtle oma huvidele, tegevustele, mis sulle rõõmu pakuvad ja asjadele, mis hoiavad sind motiveerituna. Kaalu ka asju, mida soovid, näiteks kuhu soovid oma eluga jõuda või mida soovid rohkem teha, kui sul oleks võimalus. Kui sa investeerid oma seatud eesmärkidesse, suurendad nende saavutamise võimalusi.

Kui oled endale eesmärgid seadnud, pead välja mõtlema, millised asjad on nende saavutamiseks vajalikud. Selgita endale, miks sa selle eesmärgi seadsid ja kuidas see muutub pärast selle eesmärgi saavutamist. Samuti peaksid kaaluma oma tugevusi ja oskusi, mis aitavad sul eesmärki saavutada. Proovi kaasata vajalikke tugisüsteeme ja ressursse, mis võivad sind protsessis aidata, kui ja millal neid vajad.

Pea meeles keskenduda eesmärgile, mitte raskustele, mis võivad tekkida. Ole avatud ja teadlik, et takistused võivad tekkida teel. Taastumine pole lihtne ülesanne ning negatiivsele keskendumine muudab asjad ainult raskemaks.

Loo endale päevik, mis aitab sul eesmärke säilitada. Päeviku pidamine on hea viis eesmärkide jälgimiseks ja meenutamiseks, mida oled juba saavutanud ja mida veel saavutada soovid. Lisa uusi eesmärke, kui need tekivad. Taastumine on pidev protsess ning enda jaoks eesmärkide seadmine hoiab su õigel teel heaolu saavutamiseks ja selle säilitamiseks.

Sea endale üks konkreetne ja saavutatav eesmärk

 Keskendu selle eesmärgi elluviimisele. Mõtle, milliseid samme pead astuma, et selle eesmärgi saavutada, ning loo selleks ajakava, näiteks ühe nädala või kuu. Jaga eesmärk väiksemateks, lihtsateks ülesanneteks ning pane endale meeldetuletused nende täitmiseks. Toetu oma perekonnale ja sõpradele – räägi neile oma eesmärkidest ning julgusta neid sind motiveerima. Muuda eesmärk osaks oma igapäevarutiinist, kasutades päevikut meeldetuletuste jaoks. Oluline on säilitada positiivne enesevestlus, mis aitab kontrollida depressiooni või ärevuse sümptomeid. Selle asemel, et öelda “ma ei saa”, ütle endale “ma võin proovida”.

Teadvelolek aitab sul lõõgastuda ja keskenduda. Premeerida ennast, kui oled eesmärgi saavutanud. Vaata regulaarselt üle oma eesmärgid ja edusammud. Edu nägemine on suurepärane motivatsiooniallikas ning tõstab enesehinnangut. Seadista järjest uusi eesmärke. Mõtle, mida soovid saavutada järgmisel nädalal, järgmisel kuul või järgmisel aastal. Keskendu ühele eesmärgile korraga, et vältida enda ülekoormamist.

Püsiva rutiini ja harjumuse säilitamine aitab sellest protsessist saada automaatne. Ümbritse end positiivsete inimestega. Positiivsed sõbrad ja perekond toetavad positiivset enesevestlust ning aitavad hallata depressiooni ja ärevuse sümptomeid. Sea treening üheks igapäevaseks eesmärgiks, et parandada oma vaimset tervist. Kuid mis siis, kui motivatsioon kaob?

Tagasilöögid on osa elust, kuid vastupidavuse arendamine aitab sul jätkata seal, kus pooleli jäid.