Jooga

Sõna “jooga” tähendab tõlkes paljusid asju, kuid kõige sagedamini tõlgitakse see “ühenduseks”. Jooga määratlust arvestades võib seda seletada ka kui ühenduse loomist millegagi läbi meelekeskendumise. Kui meie keskendumine on piisavalt püsiv ja teised eeltingimused täidetud, võib tulemuseks olla seisund, kus me oleme keskendumisobjektiga “ühendatud” ning kõrgemates seisundites mitte ainult ühendatud, vaid täielikult üks.

Jooga on meele tavalise hajutatud toimimise muutumine ühesuunaliseks ja keskendunuks ühele punktile. Seega võime jooga tähendusena näha teatud seisundit, kus meie meeled ei rända enam siia-sinna, ühelt huvipunktilt teisele, vaid on täielikult keskendunud ühele objektile.

Selliste seisundite saavutamiseks ja neis püsimiseks on vaja ennast ette valmistada. Joogaõpetuse kohaselt, nagu Patanjali on väljendanud, on selleks kaheksaastmeline tee: esimesteks astmeteks on reeglid, kuidas suhestuda ühiskonnaga, teiste inimestega ning kuidas suhestuda iseendaga. Teine aste on füüsilised harjutused ehk asanad, kolmas hingamise distsipliin ehk pranayama, neljas meele distsipliin ehk pratyahara, viies keskendumise harjutamine ehk dharana, ning siis on võimalik jõuda ka dhyana ja samadhi seisunditesse, kus meel on juba väga keskendunud, ja mida nimetatakse ka meditatsiooniks.

Jooga aitab parandada üldist heaolu, luues tasakaalu keha ja meele vahel. Selle regulaarne praktiseerimine võib aidata vähendada füüsilist ja emotsionaalset pinget, parandada vereringet, tugevdada immuunsüsteemi ning suurendada keha ja vaimu ühendust. Oluline on leida endale sobiv joogastiil ja praktika, mis vastab individuaalsetele vajadustele ja eelistustele.

Jooga eelised

 
 1. Vähem stressi ja parem tuju

Mõned joogastiilid kasutavad spetsiifilisi tehnikaid, et suunata meel hingamisele, mis rahustab pidevat mõttevoolu, vähendab stressi ja aitab sul end tunda lõdvestunumana ja õnnelikumana. Jooga praktiseerimine suurendab aju hapnikuvarustust, mis aitab sul end tunda rõõmsamana ja rahulikumana.

2. Suurem enesekindlus

Lisaks ülendavatele vaimsetele väärtustele võib jooga ja meditatsioon tuua sinu ellu lisaannuse enesekindlust. Vabastades pinged oma meeles, võid sa tunda end kindlalt ja hästi omaenese kehas. Ilma ärevuseta saad sa luua sisemise sideme iseendaga. Kõik see parandab sinu taju, suurendab teadlikkust ja kaastunnet ning aitab parandada sinu suhteid iseenda, teiste ja kogu maailmaga.

3. Väiksem vigastuste oht

Paljud spordialad, näiteks jooksmine, hõlmavad sageli äkilisi liigutusi, mis suurendavad vigastuste ja lihaspingete riski. Sageli kaasneb intensiivse treeninguga lihasgruppide tasakaalutus, kus mõned lihased saavad liiga palju koormust ja teised jäävad alatreenituks. Jooga ühendab keha ja meele, võimaldades sul paremini tunda ja tasakaalustada oma keha. Lisaks on joogaliigutused enamasti rahulikud ja kontrollitud, võimaldades vigastustevaba ja tervislikku liikumist.

4. Väiksem kehakaal

Ülekaaluslisus on tihti märk sellest, et sinu igapäevaelu teatud valdkonnad on tasakaalust väljas ning põhiline panustaja sinu kaalu tõusu on stress. Jooga harjutamine võimaldab sul tuua sügava lõdvestumise nii kehasse kui meelde, aidates vähendada stressi ja vabaneda kaalust loomulikul teel.

5. Parem painduvus

Inimesed ütlevad tihti, et nad ei ole piisavalt painduvad, et joogat teha. Aga see on üks oluline põhjust, miks joogasse peakski tulema! Tegelikult ei ole üldse vahet, kui kinni su lihased on, kuna asendid venitavad turvaliselt sinu lihaseid ja sa võid peale iga joogatundi märgata erivust. Lisaks venitab jooga ka pehmeid kudesid, sidemeid ja kõõluseid, suurendades nende liikuvust ning võimaldades sul vabamalt ja kergemalt liikuda.

6. Tugevad ja toonuses lihased

Kõik asendid tugevdavad sinu keha, panemata liiga suurt stressi lihastele. Kui sa teed joogat, paned sa oma keha asenditesse, mida pead tasakaalustama oma keharaskusega. Seega põhimõtteliselt on see nagu raskuste tõstmine, kuid turvalisel moel.

7. Tõhusam hingamine ja madalam vererõhk

Kui sa oled järjepidev joogaharrastaja, siis sinu kopsumaht suureneb sügava ja teadliku hingamise tagajärjel. See võimaldab sul paremini sooritada ka aktiivsemaid spordialasid. Lisaks aeglustavad meditatsioon ja rahustavad joogasendid sinu südamerütmi, mis omakorda alandab vererõhku ja seda seostatakse ka tugevama immuunsüsteemi ja väiksema kolesteroolitasemega.

8. Kaunis rüht

Joogat harrastades saavutad sa tervisliku kehakaalu, muutud paindlikumaks ja parandad oma lihaste toonust ja tugevust. Seetõttu paraneb ka sinu rüht. Sinu kõhu- ja seljalihased toetavad ja tasakaalustavad sinu kehahoidu ning sa saad seista väljasirutatult, ennetades murettekitavaid vigastusi ning valusid.

Ükski joogastiil pole parem kui teine, vaid on lihtsalt isikliku eelistuse küsimus.

Tšakra e Chacra

Tsakrad on energia keskused, mis asuvad meie kehas ning on olulised meie füüsilise, emotsionaalse ja vaimse heaolu ja tasakaalu jaoks. Traditsioonilises idamaise päritoluga filosoofias, eriti joogas, hinduismis ja budismis, räägitakse seitsmest põhitasandilisest tšakrast, mida nimetatakse ka peatasandilisteks tšakrateks. Igal tšakral on oma asukoht kehas ja seotud tähendus. Siin on ülevaade seitsmest põhitasandilisest tšakrast ja nende tähendustest

Kroontšakra (Sahasrara):

Asukoht: Pealael

Tähendus: Seotud vaimse ühenduse, kõrgema teadvuse, vaimse arengu, valgustatuse ja ühtsusega

Värv: Violetne

Kolmanda silma tšakra (Ajna):

Asukoht: Otsmikul, kulmude vahel

Tähendus: Seotud intuitsiooni, sisemise tarkuse, selguse, nägemise ja kõrgema teadlikkusega

Värv: Indigo

 

Kõritšakra (Vishuddha):

Asukoht: Kõri piirkonnas

Tähendus: Seotud eneseväljenduse, tõe rääkimise, suhtlemise, loovuse ja eneseväljendusega

Värv: Sinine

Südametšakra (Anahata):

Asukoht: Rinnaku keskosas, südame kõrgusel

Tähendus: Seotud armastuse, kaastunde, andestamise, tasakaalu, suhete ja eneseavatusega

Värv: Roheline 

Päikesepõimik (Manipura):

Asukoht: Kõhu keskosas, nabast ülespoole

Tähendus: Seotud isikliku jõu, enesekindluse, eneseteadvuse, tahte ja seedimisega

Värv: Kollane

Sakraaltšakra (Svadhisthana):

Asukoht: Allpool naba piirkonnas

Tähendus: Seotud seksuaalsuse, loovuse, naudingute, emotsionaalse tasakaalu ja suhete energiaga

Värv: Oranž

Juurtšakra (Muladhara):

Asukoht: Alumine selgrooosa, vaagna piirkonnas

Tähendus: Seotud ellujäämisega, maandatusega, füüsilise kehaga, stabiilsusega, turvatundega

Värv: Punane

Need tšakrad on omavahel seotud ning nende vaba ja tasakaalus olek soodustab tervist ja heaolu. Kui tšakrad on blokeeritud või ebatasakaalus, võib see mõjutada meie keha, meele ja vaimu. Paljud inimesed kasutavad erinevaid tšakra tasakaalustamise tehnikaid, nagu jooga, meditatsioon, hingamisharjutused ja kristallide kasutamine, et aidata tšakratel energia voolata ja tasakaalu taastada.